DOLNÍ
RAKOUSKO
  - WACHAU
Věra Klásková
Karel Tampier
Obsah:
Do Bílého beránka
Do kláštera
Plavba do Křemže
Plavba z Křemže
Túra na Aggstein
Pionýrská sláva
Přískoky autobusem
Další přískoky
Za Ferdinandem d´Este
P. Maria & whisky
Klášter Zwettl

MAPA   >>>>>
ZA FERDINANDEM D´ESTE
Vytáhli jsme po pěti dnech auto z průjezdu a popojeli na druhý břeh, do zámku Artstetten. Vyšplhali jsme ke kostelu. Jeho vnitřek působí trochu smutně, možná proto, že jsou tu pohřbeni František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria arcivévoda Rakouský - Este, jeho žena Žofie Marie Josefína Albína vévodkyně z Hohenbergu, roz. hraběnka Chotková z Chotkova a Vojnína a jejich syn, Maxmilián Karel František Michael Hubert Anton Ignác Josef Maria vévoda z Hohenbergu. Jsme na místě, které slouží jako muzeum konce rakouského císařství.


Hned v bráně do zámku jsme zjistili, že nejsme první Češi, kteří expozici navštívili. Na nádvoří stojí kopie auta, v němž Ferdinand a jeho žena jezdili v roce 1914 po Sarajevu. Také tam byl prapodivný artefakt, který vypadal jako výsměch arcivévodově celoživotní lovecké vášni; ale byla to jenom upoutávka na sezónní výstavu o kultuře stravování. Hned v úvodu hlavní expozice jsme užasli nad truhličkou, kterou FFd´E dostal od věrných Čechů. Výstava začíná truchlivě. Na černých stěnách je seznam mrtvých Habsburků, kterým jsou pak postupně věnovány další mítnosti. Je tam k vidění mnoho zajímavých obrazů: mladičký Franz Josef v Alpách, zasebevražděný korunní princ Rudolf, císařův brácha Maxmilián I. Mexický, přijímající delegaci domorodců (později ho popravili) a další brácha Karel Ludvík v pracovně (na pouti do Svaté země se napil bahnité vody a zemřel na tyfus)... FFd´E byl družný, kamarádský a dovedl si ze sebe udělat srandu. Holdoval sportům, cestování a lovu - toto je seznam jeho úlovků. Celková suma zastřelených zvířátek je úctyhodná. A samozřejmě se spolu se strýčkem velmi angažoval ve vojenských záležitostech, takže v muzejní expozici můžeme vidět obrazy z manévrů a dokonce i krásný model lodi s prťavým císaříčkem na palubě. Po jeho druhém strýčkovi Maxmiliánovi zůstaly mexické kytary, po dětičkách židle na krmení u stolu, a po celé rodině koupelna a přenosné toalety. Zachovala se i kabina od výtahu, kamna a portrét krásné vévodkyně z Hohenbergu, kterou FFd´E tak miloval.

Začali jsme truhličkou od věrných Čechů, do Čech se v duchu vracíme: následníkův syn za války uklízel latriny v Dachau, v pětačtyřicátém mu Rudá armáda umožnila dělat starostu v Artstettenu a později ho čeští myslivci rádi vídali jako devizového cizince ve svých polesích. Z toho by se jeden posadil! Tak už jenom plánek a model Sarajeva v roce 1914 a posmrtné masky. Se změněnými názory na historii opouštíme Artstetten.
10. května

ARTSTETTEN


Text:
    Karel Tampier
Foto:
    K. Tampier, Věra klásková

Zpět na stránky: