DOLNÍ
RAKOUSKO
  - WACHAU
Věra Klásková
Karel Tampier
Obsah:
Do Bílého beránka
Do kláštera
Plavba do Křemže
Plavba z Křemže
Túra na Aggstein
Pionýrská sláva
Přískoky autobusem
Další přískoky
Za Ferdinandem d´Este
P. Maria & whisky
Klášter Zwettl

MAPA   >>>>>
PANNA MARIA & WHISKY
Popojeli jsme pár kilometrů a zaparkovali u golfového hřiště nad Maria Taferl. V tomto poutním a trhovém místě jsou k vidění dvě atrakce: bazilika a keltský obětní kámen. Dunaj kdysi tvořil hranici římské říše. Jsme na jeho levém břehu, kde tenkrát bydleli Kelti! Z terasy před kostelem je nádherný rozhled na dunajské údolí. Interiér chrámu je barokní (ba až moc barokní), s krásnou freskou ve slavné kopuli od Jakoba Prandtauera z let 1708-1710. Obrovité varhany, vše bohatě zlacené. Kazatelna je pozlacená tak, že už pozlacenější být nemůže. Po obou stranách chrámové lodi jsou desítky zpovědnic. Jak to tu asi vypadá při nějakém církevním svátku? Vystoupali jsme na věž. Stěny okolo schodiště jsou vydlážděny děkovnými a prosebnými obrazy v různých stylech: od ikon na dřevě po vyšívaná plátna, od velmi pracných artefaktů po primitivní. Moc se nám tam nelíbilo, cítili jsme ze všeho hlavně snahu o kšeft.

Na sever od Maria Taferl leží osada Roggenreith, v níž si v roce 1995 vybudovali manželé Monika a Johann Haiderovi první rakouskou palírnu whisky. Tuto kuriozitu jsme pochopitelně nemohli nenavštívit. Hned u parkoviště nás přivítala keltská stromová znamení na stěně skladu. Voda života, latinsky aqua vitae, keltsky uisge beatha. Z toho pak uisgeuskywhisky (anglicky), v Irsku a v Tennessee whiskey. Rakousky se to řekne Wasser des Lebens. Haiderovi pálí whisku z ječmenného sladu i z žita a zkoušejí všemožné úpravy. Co třeba taková kořalička ze 100% tmavě upraženého žitného sladu, uzeného na ohni z lesního mechu z Waldfiertlu, uložená v sudech od sladkého vína z Langenlois, obsah alkoholu 46%? Echt rakouská whisky z místních surovin, 59,- € včetně DPH za flašku 0,7 litru v kartonu. Ostatně, podívejte se tady, mají tam i e-shop! Vedle palírny je ovšem i kamenný obchod. Koupili jsme si flašku limitované edice Special Single Malt Peated. Chutná dobře, leč nezvykle. Asi zůstaneme věrni Irsku, Skotsku a Tennessee...

Při návratu do Melku jsme se krátce zastavili v Pöggstallu. Prohlédli jsme si vstupní „Kanonenrondell“ do zámku. Ten není zrovna v dobrém stavu. Pár detailů ale vypadá zajímavě, třeba hezký malý kamenný portál nebo sgrafita na nádvoří. Městečko je prťavé. Při návratu k autu jsme narazili na obrovitou májku. V Rakousku její stavbu financují konkrétní sponzoři, jak vidno z tabulky na kmenu.
10. května

MARIA TAFERL


PÖGGSTALL

Text:
    Karel Tampier
Foto:
    K. Tampier, Věra klásková

Zpět na stránky: