DOLNÍ
RAKOUSKO
  - WACHAU
Věra Klásková
Karel Tampier
Obsah:
Do Bílého beránka
Do kláštera
Plavba do Křemže
Plavba z Křemže
Túra na Aggstein
Pionýrská sláva
Přískoky autobusem
Další přískoky
Za Ferdinandem d´Este
P. Maria & whisky
Klášter Zwettl

MAPA   >>>>>
KLÁŠTER ZWETTL
Cesta domů do Čech vede přes Zwettl, kde se nachází starý cisterciácký klášter. Byli jsme tam skoro sami. Vyfasovali jsme v pokladně česky psaný popis prohlídkové trasy a za stálého mírného deště jsme kráčeli a zírali. Prošli jsme zahradou pod barokní částí až k sociálnímu zařízení z 12. století. I tady byla v roce 2002 velká voda. Když jsme tam byli, řeka se tvářila klidně. Prolezli jsme skrze staré sklepení do nádherných ambitů s pečlivě restaurovanými detaily. Zvolna jsme se loudali křížovou chodbou kolem rajské zahrady. Jedna část ambitů je vybavena nádherně vyřezávanými lavicemi podél stěn. Nahlédli jsme do kapitulní síně a zameditovali si u románské kašny. Byl tam boží klid, nikde nikdo. Objevil jsem zvláštní stojan na obětní svíčky: do napodobeniny svíce se strčí zakoupená a zapálená malá náplň, která vypadá jako elektrická pojistka. Šikovné! :o)


Pořád prší, obloha je smutná, končí nám krátká dovolená. Rádi bychom se sem ještě vrátili; neviděli jsme všechno a je tu hezky. Třeba takové heurige...

       Když jsem dopsal tento text, bylo 6. června 2013. Vrcholily povodně, které i na Dunaji vyhnaly (druhdy životadárnou) kapalinu na historická maxima. Takhle nějak vypadala 3. června silnice, po které jsme přijeli v květnu do Melku. Při návštěvě Křemže jsme se děsili značky z roku 2002. A tak to tam vypadalo před pár dny. Naštěstí, zdá se, rakouští činitelé v minulých jedenácti letech něco udělali. Povodňové zábrany vypadají bytelně a jsou chytře kombinované s ochrannými valy. Doufám, že příště najdeme kraj Wachau v dobrém stavu. Je to důležitý kraj, vínem a meruňkami oplývající!
11. května


ZWETTL

Text:
    Karel Tampier
Foto:
    K. Tampier, Věra klásková

Zpět na stránky: