PŘÍLEŽITOSTI K VYSTOUPENÍ V MĚSÍCI:
II   III   IV/V   VI   VII   VIII   IX   X   XI   XII
Koncerty a vystoupení Věry Kláskové lze samozřejmě uspořádat kdykoli, ale během kalendářního roku se vyskytují termíny nebo období, pro něž se její repertoár zvláště dobře hodí. Kliknutím na číslici se posunete do příslušného měsíce k potřebné informaci.2. ÚNOR: IMBOLC
Jeden ze čtyř hlavních keltských svátků, mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností. Původně byl zasvěcen keltské bohyni Brigid, v křesťanské době byl přijat jako den sv. Brigidy.

Brigid Svat� Brigita

Ve stejný den je slaven křesťanský svátek Hromnice. Je tradičním časem předpovídání počasí. Důležitou součástí svátku je oheň a očištění.

Věra Klásková v písecké koncertní síni 11. února 2009

WIKIPEDIE >>>17. BŘEZEN: SVATÝ PATRICK
Též Apoštol či Věrozvěst Irů; je patronem Irska a jeho svátek, Saint Patrick's Day, se slaví v údajný den jeho úmrtí.

St. Patrick Leprikón

Je to nejvýznamnějším svátek všech Irů na celém světě a je spojen s rozsáhlými bujarými oslavami. Nejčastěji používaným symbolem při nich ovšem není onen důstojný biskup, ale zcela nedůstojný a nekřesťanský poťouchlý skřet Leprikón.


Skupina Věra & Her People hraje na akci k irskému svátku

WIKIPEDIE >>>30. DUBEN: BELTAIN
Keltský svátek slavený zpravidla v předvečer 1. května, spojený s vyháněním dobytka na pastvu a zapalováním ohňů. Je také spojován s čarodějnicemi či s bytostmi, které kradou lidem jídlo. Naprosto nevhodný den k pořádání svateb.

Beltain Beltain
Věra Klásková a Andy Allan Pour v kostele sv. Jana Křtitele v Kostelci nad Černými lesy

WIKIPEDIE >>>21. ČERVEN: ALBAN HEFIN (SLUNOVRAT)
Též Hevin, Litha, Midsummer nebo také Meán Samhraidh je svátkem letního slunovratu, který se povětšinou slaví 21. června. Svátek je známý jako Svatojánská noc , nebo svátek sv. Jana. Ten je ovšem v našem kalendáři 24. června. :o)Oslavuje se nadcházející léto a slunce, které je na vrcholu své síly. Jeho síla dodává všemu úžasnou magickou moc. Byliny, které se nasbírají v této době, mají mnohem silnější léčitelské schopnosti, než při sběru kdykoliv jindy. Lidé věřili, že o svatojánské noci je možné nahlédnout do budoucnosti, najít skryté poklady či získat nadpřirozené schopnosti.


Věra Klásková a Andy Allan Pour o svatojánské noci

WIKIPEDIE >>>4. ČERVENEC: DEN NEZÁVISLOSTI
Američané oslavují vznik svobodných Spojených států přehlídkami, společným grilováním masa, celodenními pikniky, baseballovými zápasy, soutěžemi, koncerty a v závěru dne velkolepými ohňostroji. To vše musí být samozřejmě doprovázeno národní hudbou, country music.

Věra Klásková při oslavách 100. výročí narození Williama Saroyana na americké ambasádě

WIKIPEDIE >>>1. SRPEN: LUGHNASAD
Keltský svátek počátku sklizně pšenice a ječmene, spojený s postavou boha Lugha, slavený v různé dny na přelomu července a srpna.Letní koncert v JičíněFestival Rose of Tralee 22. srpna 2011

WIKIPEDIE >>>23. ZÁŘÍ: ALBAN ELVED
Oslava podzimní rovnodennosti, kdy přechází světlá polovina roku do temnější, se podle keltské tradice nazývá Alban Elved.

Věra Klásková na Keltských slavnostech v TeplicíchSvatováclavské slavnosti v Praze

WIKIPEDIE >>>8. ŘÍJEN: COLUMBUS DAY
Datum údajného objevení Ameriky. Svátek se v USA vehementně slaví, ačkoli Kolumbus nevěděl, že objevil pro Evropu nový kontinent a obyvatele objevených zemí nazval Indios (španělský výraz pro Indy). Slaví se i navzdory tomu, že Kolumbus nebyl první, kdo na onen kontinent dorazil. Ale proč neslavit, že?Do severní Ameriky během hladomoru připluly v devatenáctém století tisíce Irů. Ti spolu s Italy postavili železnice a v mimopracovní době stačili ve volném čase vymyslet základy c&w music. :o)Ze studijní cesty do Nashvillu v roce 2011

Věra Klásková s irskými muzikanty na festivalu SHAMROCK 2007 v Českých Budějovicích

WIKIPEDIE >>>1. LISTOPAD: SAMHAIN
Samhain tvoří hranici mezi dvěma hlavními periodami, létem a zimou. Pro Kelty byl začátkem nového roku, a byl vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. To převzaly i křesťanské církve, takže se stal předchůdcem Halloweenu i našich Dušiček.Zámecký koncert v Hrádku u Nechanic 25. listopadu 2017

WIKIPEDIE >>>LISTOPAD / PROSINEC: ADVENT
Advent je prvním obdobím církevního (liturgického) roku. Délka adventního období je vymezena čtyřmi adventními nedělemi, přičemž čtvrtá adventní neděle předchází Slavnosti Narození Páně (25. prosince). První adventní neděle připadá na některý ze dnů v rozmezí 27. listopadu — 3. prosince. Čtvrtá adventní neděle naopak může připadnout i na 24. prosince. Vánoční doba, která na advent navazuje, začíná po západu slunce na Štědrý večer.V tomto období bývá Věra Klásková poněkud více vytížena, neboť má v repertoáru řadu evropských koled a vánočních písní.

Skupina Věra & Her People při adventním koncertu v Č. Budějovicích 6. 12. 2018

WIKIPEDIE >>>⇐ NABÍDKY
⇐ www.klaskova.cz