1. 9. 2017

VK: - dopoledne znovu Malton - nákup v antikvitách Henry Watson Pottery + dobytčí trh







Cesta do areálu zámku Howard nabízí grandiózní pohledy.











Útlá silnice se dere branami podivných tvarů, protijedoucí vehikly není za terénními vlnami moc vidět.



Ti, co jedou s kopce, mají přednost.





Zámek je velkolepý. V&A věnovali prohlídce většinu dne, fotky najdete ve větším rozlišení ve fotogalerii.



Zámek stavěla postupně tři hrabata: Charles Howard, 3. hrabě z Carlisle (první zleva) začal v roce 1699 za pomoci svého přítele, herce a dramatika Johna Vanbrugha. Ten mu sehnal jistého Nicholase Hawksmoora, který se ujal projektu. Východní křídlo bylo dokončeno do 10 let spolu s úžasnou kupolí. Ve výstavbě pokračovali se střídavými úspěchy 4. hrabě Henry (uprostřed) a 5. hrabě Frederick (vpravo). Frederick byl umělec (viz wikipedie), jeho matka pocházela z rodu Byronů. Zámek se stavěl sto let, takže má každé křídlo jiné.



Leč kupole je vskutku úžasná.



V současné době objekt stále patří rodu Howardů, využívají jej coby turistickou atrakci.



Na webu se dá zjistit, že nejméně je zámek navštěvován v pátek dopoledne, a proto tam V&A jeli v onen čas. Po zámku může chodit každý sám a obdivovat ložnice, hudební salony a krásné výhledy z oken do parku.











Informace návštěvník najde na kartách, které jsou v každé místnosti k dispozici.



V kapli je parta andělských muzikantů, stěny jsou vyzdobeny tapetami z dílny Williama Morrise.





Věře se jeho vzory zalíbily tak, že si koupila v zámeckém gift-shopu morrisovské jídelní podložky na stůl. Používá je denně.



V listopadu 1940 vypukl na zámku požár. Kupole se zhroutila, úplnému zničení stavby naštěstí zabránil včasný zásah hasičů a bleskově dovezená tlupa žaček Školy královny Margarety ze Scarborough, které hbitě vynosily vzácný inventář. Třetina budovy ale zůstala beze střech a trvalo 20 let, než byly zahájeny konečné restaurátorské práce.






Výlet pokračoval návštěvou rozsáhlých zahrad.





Jejich prohlídka byla patrně dosti unavující, Allan i Věra museli občas spočinout na lavičkách a kochat se průhledy na zámek, na sochařskou výzdobu nebo na zapomenutý stroj.











Ale opět na nohy! Ještě bylo nutno přivonět k anglické růži, obejít přístavbu východního křídla a zakopnout o zakopanou kapsli.







Copak tam asi George Howard, lord Howard of Henderskelfe (1920-1984), šéf BBC, proslavený všemožnými skandály, zakopal? To se zjistí až v roce 3982.





Pak prošli kolem krásných soch po anglickém trávníku až ke Chrámu čtyř větrů.









To už Allan bezděky napodoboval postoje soch.



Tak ještě můstek, atrakce pro děti a zpátky k zámku anglickým parkem.







Nemohli vynechat kafe v místní kavárně.





Vytapetovanou ji mají hezky.



Poslední pohled na chlapa, který si vyndavá trn z paty - a pryč, k levandulím.








VK: - Howard Castle + Yorkshire Lavender - všechno odkvetlé. Když to kvete, vypadá to jistě mnohem lépe! - viz jejich web.






Dodatečné komentáře k fotkám od AP:



Tento pták nebyl jen hezký, ale rovněž velmi fotogenický!



Je důležité za sebou zavírat dveře.








2. 9. 2017


V&A probudilo do krásného dne husí kejhání.


  Zjistili, že v Anglii se padanky dávají na zápraží k dispozici kolemjdoucím zdarma a opustili Kirkbymoorside. Času měli dost, takže si cestou na další místo pobytu dopřáli delší zastávku.



VK: - přesun do AMBLE - opatství RIEVAULX = 3. VRCHOL = velmi silné, dobře promodlené místo



Na Britských ostrovech je řada zřícenin starých klášterů. Byly pobořeny za vlády Jindřicha VIII. v rámci odloučení anglické církve od Říma. Ostatně, máme s Věrou velmi silnou vzpomínku na jednu krásnou ruinu v Irsku: Mellifont Abbey (fotky ZDE). Tam nám v roce 2012 vykradli auto. V Rievaulx byl založen první cisterciácký klášter na severu Anglie v roce 1132 dvanácti mnichy z Clairvaux. V roce 1538 mělo opatství 72 budov obsazených opatem, 21 mnichy a 102 laickými zaměstnanci. V Laskill měli dokonce vysokou pec, vyráběli litinu. Pak přišel standardní postup: zkonfiskovány klášterní budovy, zničeny a zabaveny cennosti včetně olova, kterým se spojovaly skleněné části oken. A co zbylo, to dostal hrabě z Rutlandu, králův poradce. V Čechách se kláštery udržely, a tak můžeme na webu cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě najít i životopis Sv. Aelreda, který byl opatem v Rievaulx od roku 1147. Žil prý tak příkladně, že byl svatořečen už v roce 1191, pouhých 25 let po smrti. Jako mladík sice hýřil, avšak našel cestu k Bohu a vzorně nakládal hnůj na vůz holýma rukama, když nebylo dost nářadí. Inu středověk. V 19. století používal zbytky kláštera farmář.



Pak ovšem celá vzdělaná Evropa objevila romantiku cestování a dobytek musel ustoupit turistům. Zachovala se fotodokumentace z rekonstrukcí objektů: PŘED a PŘI.





Dneska už tam turistický průmysl jede na plné obrátky. Můžete si koupit i biolimonádu, která budí dojem, že je vyrobena v Česku:





Fotek přivezli V&A požehnaně. Většinou poznám, co fotil Allan: ptáky, roztodivné bejlí, romantickou chaloupku nebo chalupu, průhled květinou nebo travinou, zdivo s mračny, několikrát matičku u zdi, ve zdi a v portále.

























Také cizí lidé jsou vhodným objektem, najmě když provozují zvláštní činnosti.





Mimochodem: Jistý James Harold Wilson byl dvakrát předsedou britské vlády v sedmdesátých letech 20. století. Pocházel z Yorkshiru, a když byl povýšen do šlechtického stavu, přijal titul Baron Wilson z Rievaulx.



Ještě se ohlédli zpátky na osamoceného koně a jeli širým Yorkshirem kolem ovčích stád a balíků sena, pořád vlevo, až do Northumberlandu.















Přístav Amble: klidné moře, upravené záhony, nezbytná zvonice, typická ulice.











Toto foto z googlemapy jsem jim poslal:





A už jsou tam. Strategicky je to dobře položené. I středisko poslední pomoci je blízko.


  22.31 VK: Není tu wifina!
KT: V okolních hospodách v Amble nikde wifinu neinzerují. Veřejně přístupná by měla být v přístavu, takže možná bude fungovat v těch přístavních občerstvovnách.