Nashville - město hudby

Když jsme se trochu vyspali (nebylo to snadné: klimatizace hučela, bylo o sedm hodin méně než v Čechách, postele také stelou jinak), naše první kroky vedly k proslulému Ryman Auditoriu, měliť jsme je hned za rohem.

Ryman auditorium

Socha kapitána Rymana

Budovu založil říční kapitán Ryman po svém obrácení na víru v roce 1892 jako náboženské shromaždiště Union Gospel Tabernacle.

Pamětní deska

Později sloužila jako univerzální společenská a koncertní hala, jež hostila všemožné světové hvězdy včetně Chaplina a Rachmaninova. V letech 1943 až 1972 pak proslula jako Mother Church of Country Music, stala se hlavním stánkem country music a bluegrassu.

Cedule

Vysílaly se z ní přímé přenosy pravidelného sobotního rozhlasového a později televizního pořadu stanice WSM Grand Ole Opry. (Podrobněji to máte na wikipedii ZDE).

star

Ryman auditorium

Ryman Auditorium vidíte na fotkách vždy z tohoto pohledu: Je to totiž jediný úhel, ze kterého ten barák působí jako dominanta. Z druhé strany se to jeví trochu jinak.

Ryman auditorium

A vchod pro účinkující vypadá podobně jako u českého kulturáku:

Ryman auditorium

star

Ryman auditorium - vchod

Chvátali jsme k tomuto svatostánku nejen proto, abychom žasli a v úctě se klaněli, ale hlavně proto, že uvnitř je jedna z pokladen společnosti Gaylord Entertainment, které v Nashvillu skoro všechno patří a u níž jsme měli přes internet koupené vstupenky na všechna plánovaná show. Dali nám je hbitě. Měl jsem podivný pocit: Opravdu držím v ruce lístky do Grand Ole Opry!?

Ryman auditorium - prodejna

Hned vedle kasy je prodejna, stejně jako v každém zdejším hudebním svatostánku. Věra mi přísně zakázala koupi krásného klobouku, směl jsem se s ním jen vyfotit.

Krásný klobouk

A Ondra se směl vyfotit u plakátu svého největšího idola, legendy a ikony (jak je dnes zvykem nazývat různá VIPéčka).

Plakát - Nelson

Věra platí

Zaplatili jsme a vyrazili na procházku do města.

Broadway

star

Cumberland

Hlavní třída se jmenuje nepřekvapivě Broadway. Začíná u řeky Cumberland. Byla tehdy velká voda.

Nádraží

Na břehu stojí malebné nádražíčko místní lokálky, ze kterého několikrát denně odjíždí spoj do města Lebanon přes Hermitage, památné sídlo prezidenta Andrewa Jacksona (1767 – 1845). Vlak se jmemuje příznačně Music City Star.

Music City Star

Má obrovskou lokomotivu a dva podivné patrové vozy s malými okénky.

Věra na lavičce

Při jedné naší procházce si Věra na nástupišti udělala pohodlí, a já běhal okolo a fotil, neboť mám mašinky rád. Lokomotiva však náhle zatroubila hlasem trub z Jericha, přesně tak, jak to známe z amerických filmů. Lekli jsme se velice a vlak odjel.

Klaksony

star

Broadway

Broadway se táhne od nádraží do kopečka stále rovně ven z města, kde se z ní stane silnice číslo 100. V dolní části je obklopena starými nízkými řadovými domy s různými obchody, hospodami a bývalou bankou, která jakoby ze starého amerického filmu vypadla.

Broadway

Broadway

Banka

Výše jsou už domy modernější v pestré směsici.

Broadway

Bridgestone Arena

Je tu také Bridgestone Arena, stánek Nashville Predators, s přilehlým informačním centrem, v němž si Věra koupila slušivé tričko.

Infocentrum

Věra kupuje tričko

star

Tubb shop

Ernest Dale Tubb (1914 – 1984), přezdívaný Texaský trubadúr, jeden z nejznámějších country zpěváků a skladatelů, má v Nashvillu dva obchody. Ten původní je na Broadwayi. Firmu založil sám Tubb někdy v roce 1947, kdy se mu velmi dobře dařilo. Z broadwayského obchodu pocházejí filmové záběry, které byly k vidění i u nás; dělávaly se tu prezentace nových desek, autogramiády a podobně.

Tubb shop

Jak vidíte na fotce, původní jeviště v prodejně je pietně zachováno. A starý Ernest na něm stojí celý v bílém, vyřezán z papundeklu. Dévédéček a cédéček je tu tolik, že je na nich málem vidět zaoblení zemské.

Tubb shop

Udělalo se mi z toho šoufl, protože jsem si vzpomněl, jaké úsilí jsme museli vynakládat kdysi s kapelou, abychom se dostali k nějakým slušným nahrávkám. A kolik to stálo, když se to dalo od někoho koupit! Tady jsem viděl stovky CD, většinou po pěti až deseti dolarech. Ale já je už nepotřebuju! Bůh si dovede z člověka udělat srandu.

Tubb shop

star

Druhý obchod je v Oprylandu, funguje trošku jako muzeum. Tam jsme byli ovšem až v pátek. Prolezli jsme autobus, kterým jezdíval ET na zájezdy, poklonili se soše v životní velikosti a prohrabali hrabadla s nepřeberným množstvím CD a DVD.

Tubb shop

Tubb shop

Ondra chodil, hrabal, koukal, vracel zpátky, krčil rameny. Proč v éře empétrojek tahat letadlem do Evropy kufr cédéček? Všechno se dá najít na internetu. A když to našinec nepotřebuje, máme tlačítko DELETE. Nakoupili jsme jenom maloučko.

Tubb shop

star

Proluka

Střed města, tedy to, čemu se v USA říká downtown, má rozlohu necelý jeden kilometr čtvereční, takže se dá snadno obsáhnout pěšky. Z nesouvislé zástavby starých domů, proluk, které jsou využívány jako parkoviště, čouhá několik výškových budov.

Proluka

Proluka

Mrakodrapy

AT&T

Nejvýraznější jsou sídla firem AT&T (jako z Batmana), hned vedle nádherná černá US Bank a skleněná fantazie Pinnacle.

US Bank

Pinnacle

Předměstí

Město Nashville bylo založeno v roce 1779, má rozlohu 1362,5 km2 a žije tu skoro 700 tisíc obyvatel. Působí však dojmem celkem poklidné obrovské vesnice. Jakmile vyjdete, či lépe vyjedete z centra, ocitnete se v nekonečných předměstích s nízkou zástavbou.

Noviny

Denní tisk si můžete koupit nebo zdarma vyzvednout přímo ve stojáncích na ulici! Město hudby si zakládá na své hudbymilovnosti až tak, že i z beden policejních hlásičů se nepřetržitě line tlumená country music.

Bedna s hudbou

Koncertní síň

Neomezují se jenom na jeden žánr. Mají i koncertní sál, ve kterém holdují všem formám hudby a chlubí se tím na podstavci pod úžasnou zlatou múzou.

Nápis na podstavci

Múza

Hudebními motivy je prodchnuto všechno:

Stojany na kola

Věra byla spokojena i s knihovnou, okamžitě jim začala kolmit knihy.

Knihovna

star

Večer

Když nastane soumrak, vypadá město romanticky. Zejména budova Pinnacle mění krásně tvář:

Večer

Večer

Chodníky se zaplní turisty a žebravými kapelami, které mohou na svůj web po pravdě napsat, že hráli v Nashvillu.

Pouliční hudebníci

Skoro v každém domě je restaurace, klub nebo něco na ten způsob, kde se hrají všechny možné žánry z okruhu country music, bluegrassu, folku a tak podobně. V každých dveřích stojí vyhazovač. Puberťáka pustí dovnitř pouze s maminkou (vyzkoušeli jsme).

Vyhazovač

Kapela sedí hned vedle dveří za výlohou, stejně jako v Irsku.

Muzikant za výlohou

Má to dvě výhody: návštěvník vidí, do čeho leze – a muzikanti mohou snadno zdrhnout, je-li potřeba. Třeba i v kočáře.

Kočár

DOBROU!

Tubb shop

Kostým