Belle Meade

Na odpoledne jsme měli naplánován výlet na plantáž. Nejprve ovšem bylo třeba poobědvat.

ODBOČKA O JÍDLE:
Když jsme dříve četli o Američanech, že se živí jenom hamburgery, hotdogy a sendviči, mysleli jsme, že to autoři přehánějí. Nepřehánějí. První den jsme koupili v obchodě u pumpy sendviče. Trochu jsme snědli, zbytkem jsme vyzkoušeli elektrický drtič odpadků. Druhý den jsme si v Lynchburgu dali steak. Byl z mletého masa, k tomu jakési buchty. Nic moc, navíc prohibice.

Tehdy ve středu jsme šli do amerického jídla naplno: Věra si totiž všimla malého bufetu, kde nabízeli krabí hambáče. Objednala. Zeptali se jí na křestní jméno a poslali nás čekat.

Hamburger

Po čase se ozvalo: Viéééráááá! Jmenovaná šla k pultu a dostala pytel.

Hamburger

Postupně jsme odhalovali jeho obsah:

Hamburger

Krabice,

Hamburger

v nich hambáče.

Hamburger

No, když se zahodil vršek buchty, šlo to. Ale u českého McDonalda jsou ty housky alespoň slané!

Hamburger

Hamburger

Pochopili jsme, že naše touha po chlebu je marná. Víte co to je Open sandwich with roast beef? Dostanete dvojdílný hranatý talíř; na větší ploše leží vynikající rostbíf v omáčce, nakrájený na kousky, v menší části bydlí výborná bramborová kaše. Píchnete do toho vidličkou - a hle! Pod masem, skryt v sosu, čeká spodní díl housky, čvachtavě rozmočený. Odstraníte tu obludu a výborně se najíte. Servírka je však při pohledu na zmařenou půlbuchtu smutná: „Vám to nechutnalo?“

Ve čtvrtek jsme zkusili populární steakhouse na Broadwayi. Od vchodu se táhla dlouhá fronta k pultu. Šťastní Američané od něj odcházeli s plastovými tácy v ruce, na plastových talířcích pokrmy s různými masy, buchtami, plastovými kalíšky s omáčkami, plastovými příbory a papírovými kelímky s nápoji. Běs. Podívali jsme se na sebe a já pravil: „Zvu vás na oběd!“ a utekli jsme odtud. Hned naproti byla restaurace, která vypadala jako evropská.

Merchants

Všechno probíhalo stylově. Posaďte se prosím zde, připravíme vám stůl.

Merchants

Chceme stůl u okna, je-li to možno. Zajisté. Pauza, prohlížíme kuriózní orientační ceduli u výtahu:

Merchants

Račte ku stolu!

Merchants

Jídelníček.

Merchants

Desítky jídel. Nápojový lístek, desítky piv. Vybrali jsme si steak. Servírka doplnila příbory na stole o steakové nože. Začali jsme se velmi těšit na biftečky, mňam.

Merchants

Přinesli nám je po přiměřené době, byly výborné. Ale PŘINESLI JE NAKRÁJENÉ NA KOUSKY!!! Steakové nože se přikládají jen symbolicky. Nebo si to domorodci krájejí ještě více nadrobno?

star

Ještě ukázka typického lunche (v té flašce není pivo, ale zázvorová limonáda, ginger beer):

Lunch


star

Belle Meade

Zpátky do děje: Dorazili jsme do cíle. Belle Meade, česky nejspíše Krásná louka je název plantáže, kterou založili v roce 1807 John a Susannah Hardingovi jižně od Nashvillu.

Belle Meade

Typický jižanský panský dům, s přístavbou v architektonickém slohu Greek-Revival style.

Belle Meade

Belle Meade

Dřevěná kočárovna s konírnami, kamenná mlékárna, cihlová udírna, rozsáhlý park, polnosti, vinohrady, sady, pastviny a domky pro otroky tak, jak to známe z amerických filmů.

Belle Meade

Belle Meade

Belle Meade

Belle Meade

Belle Meade

Belle Meade

Apropó, také tam byla hrobka! Všechno se tetelilo v odpoledním žáru.

Belle Meade

Koupili jsme vstupenky a usadili se na stinnou terasu před vchodem, pochopitelně do houpacích křesel.

Belle Meade

Po chvilce kolébání se rozletěly vchodové dveře a v nich stanula dáma, která vypadala jako paní Hardingová na počátku 19. století.

Belle Meade

Bouřlivě gestikovala a velmi zvučným hlasem vyrážela věty typu: „Ale to jsem ráda, drahouškové, že jste přišli! Host do domu, Bůh do domu! Už jsme se vás nemohli dočkat! Tak jen pojďte dál, jste vítáni! U nás na Jihu jsme šťastni, můžeme-li učinit spokojenými všechny hosty, kteří jsou tak neobyčejně laskavi a navštíví nás!“ atd. atd. atp....

Belle Meade

star

Belle Meade

Následovala prohlídka: bohaté interiéry, zajímavá sprcha:

Belle Meade

ODBOČKA O RASISMU:
Z prohlídky jsme si odnesli zvláštní dojem. Boje Severu proti Jihu sice ve svém důsledku přinesly černým otrokům svobodu, ale ne všem to udělalo radost. Někteří totiž byli propouštěni z otroctví už před válkou a zůstávali u svých pánů jako slušně placení zaměstnanci. Ti nejšikovnější si našetřili, koupili si malou plantáž — a ČERNÉ OTROKY! A když Sever zvítězil, přišli na buben. A co jsme se ještě dozvěděli: Otroci, kteří prchali na sever a nabízeli se jako dobrovolníci do armády, nebyli často přijímáni, nýbrž ponecháni svému osudu. Seveřané byli totiž také rasisti...

Belle Meade

Po prohlídce jsme se ploužili stinnými místy. Nakonec nás zachránila obrovitá magnolie.

Belle Meade

Belle Meade

Potřebovali jsme trochu vychladnout, protože nás čekala poslední atrakce: vinotéka.

Belle Meade

Belle Meade

Po přiblížení k sympatickému domečku jsme zjistili, že obsahuje testovací místnost!

Belle Meade

V Belle Meade vyrábějí vlastní značky. Testovat jsem mohl jenom já, protože Věra řídila a Ondra nebyl plnoletý. Zakoupili jsme dvě lahve toho nejexotičtějšího; jak se zanedlouho ukázalo, obdarovalo nás několika hezkými chvilkami. :o)

Lahve měly zvláštní etikety, které odkazují na zdejší úspěšný chov koní.

Belle Meade

Na Red Muscadine je vyobrazen jeden z nejznámějších, Bonnie Scotland, jímž byl v letech 1880 a 1882 založen chov špičkových amerických dostihových koní; jeho potomci vítězí dodnes. Na obrázku ho drží hlavní stájník Bob Green, černý otrok, který zůstal u svého milovaného povolání i poté, co dostal svobodu. Uprostřed vidíte potisk na tričku, které odkazuje na úspěšný chov prasat.

Belle Meade

Belle Meade

Ale pryč z vedra! Hurá do klimatizovaného nissanu, do klimatizovaného hotelu, do klimatizované jídelny na večeři a do klimatizovaného pokojíku. Měli jsme tehdy v oblibě bílé suché víno. Vína z Belle Meade Plantation byla červená, sladká. Ale moc dobrá.

Belle Meade

Nashville